Biyolojik Polinasyon

 

             

 

ÜRETİM ve POLİNASYON

Optimal üretim için yetiştirilen üründe kusursuz bir döllenme şarttır. Geçmişte üreticiler döllenmeyi, ürünün çeşidine bağlı olarak bal arıları, elle veya hormon ile yapmaktaydılar. Kullanılan bu sistemlerin şu dezavantajları vardır. Bal arıları seralarda veya plastik tünellerde çok iyi çalışamazlar. Elle dölleme yapmak hem çok zor hem de zaman kaybına neden olur. Hormon kullanımı sonucunda genellikle kalitesiz meyve oluşur. (yumuşak, şekilleri bozuk ve tohumsuz meyve) ihracat için uygun değildir. Üretici, özellikle patlıcan ve domateste yaptığı hormon uygulamaları ile nem oluşumuna neden olmakta, Botrytis (pas) hastalığına davetiye çıkarmaktadır.

 

KOVAN

Biobest’in geliştirdiği, son teknolojinin uygulandığı, bakım gerektirmeyen, izlenmesi kolay, basit ve sağlam olan bombus arı kovanı her üreticinin isteğini karşılayacak özelliktedir. Kovan üç ana parçadan oluşmaktadır.

1- Arı giriş-çıkış deliği

2- Arı toplama tüpü ve kapağı

3- Plastik Yuva

4- Karton Kutu

5- Arı besleme yeri

6- Şurup izleme yeri

7- Şurupluk

8- Arı kolonisi


Yuva Kutusu: Gerçek kovan olup yumurtalar, larvalar ve pupaları ihtiva eder. İyi bir havalandırma sağlayarak kovandaki terlemeyi önlemek için plastik kutunun kapağında, yanlarında ve altında havalandırma yerleri yapılmıştır.

Beslenme Sistemi: Plastik yuva kutusunun altında 2 kilo Biogluc® (şurup) ihtiva eden şurupluk yerleştirilmiştir. Bu şurup kolonin bütün yaşamı boyunca yeterli olacaktır. Beslenme sisteminin özelliği sayesinde bombus arıları üreme bölümünde iken sağlıklı koşullarda Biogluc® ile beslenebilmektedir. Beslenme sisteminin bu şekilde yapılışı akmayı ve sızıntıyı imkansız hale getirmekte sonuçta eşek arıları, yabani arılar ve karınca sorunlarını ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda Biogluc® seviyesinin kolaylıkla izlenebilmesine olanak sağlamaktadır.

Dış Kutu: Yuva ve beslenme sistemini kapsar. Tekrar kullanılabilir kalın ve sağlam kartondan yapılmış olan dış kutu aynı zamanda rutubete karşı dayanıklıdır, böylece kovanın dış etkenlerden en iyi şekilde korunmasını sağlar. Her kovanda, basit bir sürgüyle açılıp kapatılabilen 2 uçuş deliği vardır. Bunlardan birinci uçuş deliği arıların kovandan çıkış ve girişleri içindir. İkinci uçuş deliğinde bulunan tüpte ise tek yönlü bir kapak vardır ve arıların sadece kovana girmelerine imkân verir ancak dışarı uçmalarına mani olur. Kolaylıkla yapılabilen bu sürgüleme sayesinde arılar günün herhangi bir saatinde kovanda toplanabilirler.

 

BOMBUS ARISI KULLANMANIN FAYDALARI

1. Bombus arıları uygun olmayan koşullarda bile mükemmel dölleme yaparlar Bal arılarından farklı olarak, bombus arıları kötü hava şartlarından daha az etkilenirler. Sıcaklığın 15oC’nin altına düştüğü, yağmurlu ve bulutlu havlarda bal arılarının % 70’i kovanlarından çıkmazlar. Bombus arıları ise hiçbir engelleme olmaksızın görevlerine devam ederler. Bal arıları bir dakikada ortalama 5 çiçeği döllerken bombus arıları 40 çiçeği dölleyebilirler. Biobest, bombus arılarını tüm yıl boyunca üreticilerin hizmetine sunduğundan hem erken hem de geç ekimlerde döllenme sorun almaktan çıkmıştır.

2. Bombus arıları çok yönlü işçilerdir Bombus arıları sadece seralarda ve plastik tünellerde değil, aynı zamanda açık arazide de çok iyi bir dölleyicilerdir.

3. Bombus arıları işçilikten ve kimyasal kullanımından büyük tasarruf sağlarlar Bombus arıları kullanılmaya başladığından beri kimyasal girdilerde %50’lere varan bir azalma görülmüştür.

4. Bombus arıları daha fazla verim, kaliteli ürün ve ihracat demektir Domates, biber, çilek ve bunun gibi birçok üründe bombus arılarıyla yapılan dölleme sonucunda içi tamamen çekirdek ile dolu, standart büyüklükte, daha kaliteli üretim mümkün olmaktadır.

 

BOMBUS ARILARININ BESLENMESİ

Bombus arıları, kolonilerini oluşturmak için protein kaynağı olan polene, aynı zamanda enerji kaynağı olarak da bir karbonhidrat olan (bal özü) nektara ihtiyaç duyarlar. Bazı bitkilerin (örneğin domates) nektarı yoktur. Bu nedenle koloninin enerji ihtiyacını karşılamak için şekerli bir şurup verilir. Biogluc® kullanıma hazır bir şurup olup Biobest tarafından üretilmiştir. Yapılan şuruba renkli bir madde ilavesiyle şurupluktaki seviye kolaylıkla izlenebilir hale getirilmiştir.

 

BİYOLOJİ

Bombus arıları bal arılarından farklıdırlar. Bombus arıları sürekli koloni oluşturmazlar. Sonbaharda bombus arı kolonisi ölür, sadece döllenmiş kraliçe toprağın altındaki yuvasında tek başına kışlar. İlkbaharda, kraliçe yeni koloni kurmaya başlar. Kraliçe ilk yumurta kümesini bırakır, 4–5 gün sonra yumurtalardan larvalar çıkmaya başlar. Başlangıçta larvaların tüm gıda ihtiyaçlarını kraliçe karşılar. Larvalar çiçeklerden toplanan nektar ve polen karışımıyla beslenirler. İlk işçi arıların görülmesiyle birlikte, kraliçe yuvadan daha fazla ayrılmaz. İşçi arılar yiyecek toplamaya başlarlar ve larvaların bakımıyla ilgilenirler. İşçi arıların sayıları 150-400’e ulaştığında, genç kraliçe ve erkek arılar yetiştirilmeye başlanır. Bundan sonra koloninin aktivitesi giderek azalır, eski kraliçe yumurtlamayı bırakır ve sonunda ölür. Döllenmiş kraliçe ile yeni bir yaşam döngüsü başlar. Bombus arıları saldırgan değillerdir ve nadiren sokarlar. Genellikle sokma sonucunda sokulan yerde hafif kabarma ve kaşıntı görülür.

Bize Ulaşın

Antilsan Merkez
Etiler Mah. Evliya Çelebi Cad. Mirador İş Merkezi No:3 Daire:44 Kat:7 Muratpaşa/ANTALYA

Tel: + 90 242 322 89 00
info@antilsan.com.tr
İletişim formu için tıklayın »